Ciekawostki o Grecji

Aktualna baza informacji o Grecji, szczegółowo opisane wszystkie najważniejsze tematy…
Wjazd i pobyt w Grecji – informacje o koronawirusie

Wjazd i pobyt w Grecji – informacje o koronawirusie

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami dotyczącymi wjazdu i pobytu na terytorium Grecji

ZALECENIA DLA PODRÓŻUJĄCYCH (aktualizacja 19.05.2021 r.)

UWAGA 

Poniższe informacje pochodzą z greckiej strony rządowej https://travel.gov.gr/ 

Mogą ulec zmianie. W związku z tym przed przyjazdem do Grecji sugerujemy kontakt z biurem podróży lub przewoźnikiem realizującym przelot/przewóz w celu uzyskania aktualnych informacji. W razie wątpliwości zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z Ambasadą Republiki Greckiej w Warszawie https://www.mfa.gr/missionsabroad/en/poland-en/about-us/contact.html

Informacje dotyczą osób podróżujących z terytorium Polski. W celu uzyskania informacji dotyczących protokołu wjazdu z innych państw sugerujemy kontakt z właściwą dla miejsca rozpoczęcia podróży grecką ambasadą. 

Osoby planujące podróż do Grecji zachęcamy do korzystania ze strony https://odyseusz.msz.gov.pl/. Zarejestrowanie swojej podróży na stronie pozwoli Ambasadzie na szybkie skontaktowanie się z podróżnymi w nagłych sytuacjach.

WJAZD DO GRECJI

Od dnia 14 maja 2021 r. osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR (zaświadczenie powinno zostać sporządzone w j. angielskim). Test należy przeprowadzić nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 5 lat), niezależnie od sytuacji epidemiologicznej panującej w kraju wyjazdu.

Od osób, które ukończyły szczepienie (tj. minęło 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od  liczby wymaganych dawek) i są w stanie to potwierdzić, przedstawiając odpowiednie świadectwo szczepienia wydane przez uprawniony organ publiczny, nie wymaga się zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR. Zaświadczenie powinno być wystawione w j. angielskim i/lub greckim.

Szczepionki, które zostały uznane przez greckie władze graniczne to: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

Osoby, które przeszły zakażenie Covid-19 mają następujące możliwości by wjechać na teren Grecji bez konieczności okazywania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego na 72 h przed przylotem:

 1. Okazanie pozytywnego wyniku testu PCR wykonanego w okresie 2-9 miesięcy przed planowanym wjazdem. Oryginalny wynik musi być wydany w jednym z języków: grecki, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański lub rosyjski. Wynik w j. polskim może zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na j. grecki lub j. angielski. 
 2. Okazanie wyniku testu serologicznego na przeciwciała wykonanego w okresie 2-9 miesięcy przed planowanym wjazdem. Oryginalny wynik musi być wydany w jednym z języków: grecki, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański lub rosyjski. Wynik w j. polskim może zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na j. grecki lub j. angielski. 
 3. W przypadku gdy podróżny nie dysponuje wynikiem wczęsniej wykonanego testu (np. go zgubił), może zwrócić się do laboratorium, które wykonało test i pozyskać zaświadczenie o wykonanym teście w jednym z wymienionych yżej języków.

Losowa kontrola w Grecji

Każda osoba, która przyjeżdża do Grecji, niezależnie od posiadanego testu/zaświadczenia może zostać poddana losowej kontroli stanu zdrowia. Osoby, które nie poddadzą się losowemu badaniu na obecność koronawirusa mogą spotkać się z odmową wjazdu na terytorium Grecji. Podróżni i osoby im towarzyszące u których stwierdzono obecność wirusa SARS CoV2 zostaną objęci izolacją w hotelach kwarantannowych, gdzie zostaną poddani dalszym testom PCR w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy. Dlatego podróżni będą przebywać w warunkach kwarantanny przez co najmniej 10 dni. Koszty zakwaterowania w hotelach kwarantannowych pokrywa państwo greckie.

Kraje, z których dozwolony jest wjazd na powyższych warunkach bez konieczności późniejszej samoizolacji to: kraje UE i strefy Schengen, USA, Wielka Brytania, Izrael, Serbia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Nowa Zelandia, Australia, Korea Południowa, Tajlandia, Rwanda, Singapur, Federacja Rosyjska, Macedonia Północna, Kanada, Białoruś, Bahrajn, Katar, Chiny, Kuwejt, Ukraina i Arabia Saudyjska.

Obywatelom spoza UE zdecydowanie zaleca się wybranie bezpośrednich lotów do Grecji. W każdym innym przypadku podróżni powinni przestrzegać wymogów kraju, w którym się zatrzymują.

PLF i QR code – pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojej podróży na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form).

Formularz PLF w Grecji

Formularz należy wypełnić co najmniej 24 godziny przed odprawą (zalecamy jednak wcześniejsze rejestrowanie podróży). Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy odprawie biletowej oraz przy przekraczaniu granicy z Grecją (drogą powietrzną, lądową i morską). Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować.  W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR.

Podróżnym nieposiadającym kodu QR linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład samolotu. Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo nałożyć na podróżnego grzywnę w wysokości 500 euro.

W sprawach związanych funkcjonowaniem PLF i generowania kodów QR proszę kontaktować się z infolinią greckiego Ministerstwa Ochrony obywatela dzwoniąc na numer: +30 215 560 51 51.

Podróżni mogą wjeżdżać do Grecji przez wszystkie międzynarodowe lotniska oraz porty morskie w miastach Patra, Igoumenitsa i Korfu.

Podróżni mogą przekraczać granice lądowę przez przejścia graniczne z Bułgarią w miejscowościach Promachonas i Ormenio (czynne 24 godziny na dobę) oraz przez przejścia graniczne z Północną Macedonią w miejscowości  Evzonoi (czynne w godzinach 07:00 do 23:00 czasu lokalnego).

Dozwolone jest pływanie statkiem i żeglarstwo. Połączenia morskie z Albanią i Turcją są czasowo ograniczone.

Dla osób podróżujących drogą lądową dostępne są przejścia graniczne z Bułgarią w miejscowościach Promachonas i Nymphaio (Nymphaea) oraz z Północną Macedonią w miejscowości Evzoni.  Informacje o ewentualnym otwarciu pozostałych granic podamy po ich oficjalnym ogłoszeniu przez miejscowe władze.

Więcej informacji dotyczących testów i protokołów sanitarnych oraz formularza lokalizacyjnego (PLF) można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z Ministerstwem Ochrony Obywatela: https://www.civilprotection.gr/en/contact-us.

Od 10 listopada 2020 roku wszedł obowiązek wypełniania formy PLF również dla wszystkich osób, mających miejsce stałego zamieszkania w Grecji, wylatujących poza granice RG z jakiegokolwiek lotniska.

PODRÓŻE PO GRECJI

UWAGA Na terenie całej Grecji w godzinach 00:30 do 05:00 obowiązuje zakaz przemieszczania się. W tym czasie oczekuje się od wszystkich osób pozostania w miejscu przebywania.

W związku z przyjętą polityką rządu podróże po kontynentalnej Grecji są możliwe bez dodatkowych obostrzeń.

UWAGA Osoby, które mają zamiar przemieszczać się z kontynentalnej Grecji na wyspy (z wyjątkiem Lefkady, Evii i Salaminy) przed wejściem na pokład samolotu lub statku muszą przedstawić następujące dokumenty:

– negatywny wynik testu PCR z ostatnich 72 godzin;

lub

– negatywny wynik testu RAPID;

lub

– oświadczenie o  przeprowadzeniu badania zgodnie z polityką samo-testowania (należy zarejestrować oświadczenie na stronie self-testing.gov.gr);

lub

– posiadać świadectwo szczepienia przeciwko COVID-19 (po ukończeniu 14 pełnych dni od podania ostatniej dawki szczepienia, w zależności od  liczby wymaganych dawek);

lub

– posiadać zaświadczenie o przebyciu COVID-19 (zaświadczenie jest ważne w okresie od dwóch miesięcy po przebyciu choroby do dziewięciu miesięcy).

POBYT W GRECJI

UWAGA Na terenie całej Grecji w godzinach 00:30 do 05:00 obowiązuje zakaz przemieszczania się. W tym czasie oczekuje się od wszystkich osób pozostania w miejscu przebywania.

UWAGA na terenie Grecji w dalszym ciągu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maski grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro. Niedozwolone jest zasłanianie twarzy chustami, szalikami i przyłbicami (w tym półprzyłbicami).

Sklepy: w sklepach i centrach handlowych obowiązują zasady utrzymywania 2-metrowego dystansu pomiędzy klientami. Maksymalna liczba klientów dopuszczona do przebywania w sklepie to 1 osoba na 25 m2 powierzchni sklepu. Maksymalna liczba klientów w centrach handlowych w przestrzeniach pomiędzy sklepami to 1 osoba na 10 m2. 

Stanowiska archeologiczne i muzea: otwarte pod warunkiem, że można zwiedzać ekspozycje na wolnym powietrzu. Zwiedzający zobowiązani są do zachowania dystansu 1,5 m.

Dozwolona jest jedna osoba na 10 m2 powierzchni.

Odwiedzający wchodzą w grupach do trzech osób, z wyjątkiem rodzin (małżonkowie / partnerzy i dzieci).

Miejsca kultu: należy nosić podwójną maskę na twarzy składającą się z maski niemedycznej i maski z tkaniny lub maski KN95.

Restauracje: usługi świadczone są TYLKO na zewnątrz. Muzyka na żywo nie jest dozwolona, wszyscy klienci muszą mieć zapewnione miejsce siedzące. Wyjątek dotyczy restauracji, barów i kawiarni działających w zamkniętych pomieszczeniach hotelowych i obsługujących wyłącznie gości hotelowych.

Rozmieszczenie stołów i siedzeń musi być zgodne z obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi fizycznej odległości i ochrony zdrowia.

Dodatkowo w barach i kawiarniach dwoje klientów może siedzieć przy ladzie ale należy zachować odległość 1,5 m od następnych dwóch klientów.

Godziny otwarcia: od 05:00 do 22:45.

Klienci oczekujący na stolik muszą nosić maskę na twarzy.

Przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 6 osób.

Lokale rozrywkowe / muzyczne, recepcje i eventy pozostają zamknięte.

Wydarzenia na żywo, przedstawienia audiowizualne i inne sztuki widowiskowe pozostają zawieszone, z wyjątkiem celów nadawczych.

Kina pozostają zamknięte.

Ogrody zoologiczne i rezerwaty: otwarte pod warunkiem udostępnieni wyłączenie zewnętrznej ekspozycji. Dozwolona jest 1 osoba na 25 m2.

Goście zobowiązani są do zachowania odstępu 2 metrów. Wejście jest dozwolone tylko za pomocą biletu elektronicznego. Zwiedzający wchodzą w grupach do trzech osób, z wyjątkiem rodzin (małżonkowie / partnerzy i dzieci).

Transport: transport publiczny:  funkcjonuje normalnie przy ograniczeniu zajętych miejsc w środkach transportu do 65%.

Warto zauważyć że pojazdy przeznaczone do użytku publicznego (np. taksówki, wynajmowane pojazdy specjalne) i samochody prywatne, a także prywatne samochody wynajmowane z szoferem mogą przewozić do 2 pasażerów oprócz kierowcy. Wyjątek dotyczy osób dorosłych z dziećmi, które nie mogą pozostać w domu pod nadzorem osoby dorosłej, oraz osób, które potrzebują drugiego pasażera do pomocy podczas transportu.

Podobnie noszenie maski jest obowiązkowe we wszystkich środkach transportu z wyjątkiem kierowców, którzy podróżują bez pasażerów lub gdy pozostali pasażerowie są ich małżonkami / partnerami oraz krewnymi pierwszego i drugiego stopnia.

Konferencje / Targi: są zawieszone.

Parki rozrywki, parki rozrywki, plaże / usługi plażowe / wypożyczanie parasoli i / lub usługi leżaków: na 1000 m2 plaży może przypadać do osiemdziesięciu 80 osób. Maksymalnie dwie 2 osoby i leżaki plażowe są dozwolone na jeden parasol, z wyjątkiem rodzin.

Rejsy: zabrania się statkom wycieczkowym, niezależnie od ich bandery, wpływania do greckich portów. Wyjątki dotyczą statków wycieczkowych, które pływają wyłącznie po wodach Grecji. Statki wycieczkowe mogą wypływać tylko z portów w Pireusie, Herakleionie, Rodos, Korfu, Volos i Katakolo. Dodatkowo podczas rejsu pasażerowie, kapitanowie, członkowie załogi, armatorzy lub armatorzy i agencje administracji portowej, a także wszelkie inne osoby wykonujące związane z tym obowiązki, zobowiązani są do przestrzegania okólnika Ministerstwa Zdrowia nr. Δ1β / Γ.Π.οικ.47415 / 24.7.2020 pt. „Wytyczne dotyczące skutecznego zarządzania nowymi przypadkami Covid-19 na statkach wycieczkowych”.

Podjęte ogólnokrajowe środki przeciwdziałania pandemii obowiązują do odwołania. Muzea oraz stanowiska archeologiczne są czynne od dnia 14.05.2021r. Podobnie restauracje są czynne pod warunkiem udostępniania miejsc siedzących w otwartych pomieszczeniach. Kasyna działają od 14.05.2021 r. Centra odnowy biologicznej oraz obiekty sportowe zostaną uruchomione do 31.05.2021 r.

W sklepach i centrach handlowych obowiązują zasady utrzymywania  2-metrowego dystansu pomiędzy klientami. Maksymalna liczba klientów dopuszczona do przebywania w sklepie to 1 osoba na 25 m2 powierzchni sklepu. Maksymalna liczba klientów w centrach handlowych w przestrzeniach pomiędzy sklepami to 1 osoba na 10 m2. 

Ambasada zaleca zapoznanie się z przepisami lokalnymi przed przyjazdem i ich przestrzeganie. Za łamanie przepisów związanych z pandemią grozi kara grzywny w wys. od 300 euro.

Władze greckie zachęcają do sprawdzania aktualności na oficjalnej stronie greckiego Ministerstwa Turystyki i zainstalowania aplikacji: http://www.visitgreece.gr/.

W hotelach obowiązują tzw. „protokoły sanitarne”, szczegóły na stronie: https://greecehealthfirst.gr/  
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w związku z podróżą do Grecji: http://www.visitgreece.gr/
Skargi i zażalenia na podmioty turystyczne w Grecji można składać na stronie Greckiego Urzędu Turystyki (EOT): touristcomplaints@mintour.gr


Wszelkie zapytania w sprawach dotyczących turystyki można kierować na maila ww. urzędu: email: info@gnto.gr lub telefonicznie: +30 210 3310392 / 210 3310716.

W razie wystąpienia – podczas pobytu w Grecji – symptomów choroby takich jak gorączka, problemy z oddychaniem (duszność lub kaszel), należy pozostać w aktualnym miejscu pobytu i natychmiast zadzwonić na całodobową linię alarmową dla przypadków koronawirusa pod numerem 1135 (obsługa w języku angielskim).

Dodatkowa linia telefoniczna 00 30 214 214 2000 dla mieszkańców Attyki jest obsługiwana przez lekarzy o różnej specjalizacji oraz psychologów. Celem jest udzielanie informacji na pytania związane z koronawirusa oraz pomoc psychologiczna.

Dlatego można też skorzystać z europejskiego telefonu alarmowego 112.

Przydatne strony:

Greckie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego | www.civilprotection.gr/en

Krajowa Organizacja Zdrowia Publicznego Grecji (EODY) | https://eody.gov.gr/en/novel-coronavirus-covid-19-advice-for-travellers/

Rządowa strona informacyjna dla obywateli greckich https://covid19.gov.gr/

Szczegółowe instrukcje w sprawie zachowania środków prewencyjnych opublikowane przez Krajową Organizację Zdrowia Publicznego w Grecji:

Zgodnie z dostępnymi danymi naukowymi na temat zakażenia COVID-19 szczególnie konieczne jest systematyczne wdrażanie wszystkich środków zapobiegających przenoszeniu i rozprzestrzenianiu się nowego koronawirusa. Koncentrując się na następujących czynnościach:

 • Myciu rąk regularnie i dokładnie mydłem i wodą lub roztworem alkoholowym i unikaniu kontaktu z rękami (oczami, nosem, ustami).
 • Zakrywaniu ust podczas kaszlu i kichania chusteczką, którą natychmiast należy usunąć. Jeśli nie jest to możliwe, zakrywaniu ust wnętrzem łokcia.
 • W przypadku infekcji dróg oddechowych (kaszel, katar, gorączka, ból gardła), należy pozostać w domu w izolacji.
 • W przypadku pogorszenia objawów lub jeśli należymy do grupy szczególnie wrażliwej (osoby starsze, osoby w każdym wieku z przewlekłymi chorobami podstawowymi. Np. Cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, nadciśnieniem tętniczym), niezbędny jest kontakt z lekarzem prowadzącym w celu oceny medycznej.
 •  Jeśli otrzymujemy leki, postępujemy zgodnie z instrukcjami lekarzy prowadzących.

Czego należy unikać:

 • Nie należy dotykać osób z objawami infekcji dróg oddechowych (kaszel, katar, gorączka, ból gardła).
 • Unikaj zgromadzeń, wydarzeń towarzyskich, wizyt domowych i pozostawania na zewnątrz, gdzie przebywają grupy osób.
 • Dodatkowo stroń od wszelkich niepotrzebnych podróży zarówno w kraju, jak i za granicą.
 • Wystrzegaj się wizyt w przychodniach i centrach medycznych, jeśli wystąpią łagodne objawy infekcji dróg oddechowych (kaszel, katar, gorączka, zapalenie gardła).
 • Ściśle unikaj wizyt u hospitalizowanych pacjentów.
 • Stroń od kontaktu z osobami należącymi do wrażliwej grupy. Następnie jeśli nie jest to możliwe, należy ściśle przestrzegać wszystkich środków higieny osobistej. W tym: bardzo staranne mycie rąk, używanie maski lub utrzymywanie odległości co najmniej 2 metrów.

Źródło: Ambasada RP w Atenach
Fot: Matthew Waring | unsplash.com/@matthewwaring


Wakacje w Grecji:

Polecane wpisy