Ciekawostki o Grecji

Aktualna baza informacji o Grecji, szczegółowo opisane wszystkie najważniejsze tematy…
Bezpieczeństwo w Grecji

Bezpieczeństwo w Grecji

Bezpieczeństwo w Grecji jest na takim samym poziomie co w innych krajach europejskich

Pomimo dość widocznej i niepokojącej sytuacji – imigranci w Grecji. Warto jednak pamiętać, że na świecie wciąż utrzymuje się stan zagrożenia terrorystycznego. Nie ma jednak przesłanek co do tego, że istnieje jakiekolwiek zagrożenie w Grecji. Sytuacja wydaje się być pewna, a w pewnych rejonach wręcz opanowana. Zauważono jednak, że kryzys gospodarczy w kraju może w niecały rok zmienić sytuację na gorszą, przynajmniej w sferze społecznej. Jedyne zagrożenie mogą powodować uchodźcy w Grecji. Policja oraz tamtejsze służby porządkowe przypominają nie tylko turystom, ale i mieszkańcom, że z racji wciąż narastającej fali uchodźstwa, należy szczególnie uważać na torebki, czy portfele w najbardziej zatłoczonych miejscach. Warto także dbać o to, by drzwi do mieszkań i samochodów były zawsze zamknięte – warto sprawdzać dwa razy. Szczególną czujność przed złodziejami trzeba zachować na tamtejszych plażach i w środkach transportu publicznego.

Trzęsienie ziemi w Grecji

Tamtejsze władze podają do informacji, aby być przygotowanym na przypadki włamać nielegalnych imigrantów do samochodów. Dotyczy to osób podróżujących promem z Grecji do Włoch. Oczywistym faktem jest to, że w ten sposób niektórzy nielegalni imigranci chcą przekroczyć dalszą granicę Grecji i przedostać się w ten sposób do innych krajów w Europie – w tym do naszego kraju. Zaleca się więc nie pozostawiać pojazdów w niestrzeżonych miejscach parkingowych, gdzie nie ma monitoringu lub osoby, która sprawuje kontrolę nad całym placem parkingowym. Ministerstwo ostrzega także o tym, iż możliwe jest trzęsienie ziemi w Grecji. Zdarza się ono coraz częściej, a najnowsze wyniki ekspertów wskazują na to, że tamtejsze obszary są wyjątkowo aktywne sejsmicznie. Jeżeli więc zatrzymasz się na nocleg w hotelu lub przydrożnym motelu, warto sprawdzić, czy budynek został wybudowany po 1985 roku. Wtedy to też wprowadzono w Grecji przepisy odnośnie budowli, które ograniczają skutki ewentualnych wstrząsów. W razie konieczności warto skorzystać z poniższych numerów alarmowych:

Bezpieczeństwo w Grecji – ważne telefony:

karetki pogotowia – 166, dyżurujące szpitale, apteki, lekarze – 14944, policja – 100, europejski nr dot. sytuacji nagłych – 112, straż pożarna – 199, informacje o środkach transportu miejskiego (bieżący rozkład jazdy, informacje o strajkach) – 11185, policja turystyczna 1571.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz‎.

Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl
Fot: Bernard Hermant | unsplash.com/@bernardhermant


Wakacje w Grecji:Najciekawsze miejsca w Grecji:
– rekomendowane noclegi w Grecji
– polecane restauracje w Grecji
– interesujące atrakcje turystyczne w Grecji
– najciekawsze wydarzenia w Grecji
– komunikacja i transport w Grecji
– ciekawostki o Grecji
– miasta i wyspy w Grecji
– Chalkidiki, Karaiby Europy
– Kreta, największa wyspa Grecji
– Meteory, zawieszone w powietrzu
– Mykonos, wyspa wiatraków
– Rodos, wyspa zamków
– Saloniki, nowoczesne miasto z historią w tle
– Samos, wyspa Pitagorasa
– Santorini, miasto zaślubin i zachodów słońca
– Zakynthos, wapienna wyspa

Polecane wpisy