
Samos, wyspa Pitagorasa
Samos, leżąca u wybrzeża Turcji, wyspa, jest jedną z mniej znanych, czyniąc ją idealną dla tych, którzy poszukują autentyczności i spokoju.
Będąca miejscem narodzin, wybitnego matematyka, Pitagorasa, ma wiele do zaoferowania. Otoczona zielonymi wzgórzami plaża Megalo Seitani, z swoją szmaragdową zatoką, jest jedną z piękniejszych na wyspie. Można ją znaleźć na północy Samos. Będąc w tej części wyspy warto odwiedzić Karlovasi, szczególnie jego stare miasto – Paleo Karlovasi. Po drodze, możemy zobaczyć wodospady Potami i Potami Karlovasi.
Kierując się na południe wyspy, krętą drogą, dotrzemy do jaskini Pitagorasa, wydrążonej w nieczynnym, już, wulkanie. To tutaj niegdyś znajdował się dom matematyka jak i również odbywały się w niej lekcje.
Poszukujący historii i zabytków, powinni się udać do klasztoru Panaga Spiliani. Ze wzgórza, na którym się znajduje, rozpościera się piękny widok. Będąc w tej części wyspy, tj. na południu, warto odwiedzić świątynie bogini Hery.

Wybitni filozofowie na Samos
Inną wybitną osobowością, wywodzącą się z Samo, był filozof Epikur. Jego filozofia opierała się na czerpaniu radości z małych przyjemności, szczególnie z spożywania posiłków. Epikureizm zakłada, iż jedzenie czy picie, nie powinno być jedynie zaspokojeniem głodu czy pragnienia, lecz ucztą i celebrowaniem tego momentu. Na Samos jest ku temu wiele powodów, by stać się epikurejczykiem. Będąc na wyspie, należy spróbować lokalnych dań takich jak mpourekia, zapiekanego pierożka z ciasta filo, wypełnionego dynią, miejscowym serem, z dodatkiem cynamonu, który często polewany jest miodem; czy nadziewanych ryżem kwiatów cukinii. Jako trunek, koniecznie, trzeba, spróbować muscat’a, z którego Samos jest znany na całym świecie. To niezwykłe wino ma w sobie słodycz miodu, świeżość cytrusów i zapach kwiatów pomarańczy.
Samos powinno znaleźć się, wysoko na liście wybieranych destynacji. Spędzając tu czas, można z tego miejsca przywieźć, nie tylko cudowną opaleniznę i piękne wspomnienia, ale chęć do kontynuowania epikureizmu.
Autorem artykułu jest Magdalena Marcinek
Fot: Fotis Fotopoulos / unsplash.com/@ffstop