Ciekawostki o Grecji

Aktualna baza informacji o Grecji, szczegółowo opisane wszystkie najważniejsze tematy…
Poruszanie się samochodem po Grecji

Poruszanie się samochodem po Grecji

Samochodem po Grecji to nic trudnego

Posiadając samochód w Grecji, daje wolność w poruszaniu się po kraju, by móc dotrzeć do każdego celu. Podobnie jak w wielu innych krajach, również w Grecji (Ελλάδα), obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa, zarówno tych przednich jak i tylnych.  Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila. Dla kierowców zawodowych i osób do 23 roku życia, limit ten wynosi 0,2 promila. I choć kusi, w upalny dzień, napić się zimnego piwa by zgasić pragnienie, nie warto ryzykować, bowiem na krętych drogach, w Grecji, samochód jak i jego kierowca może nie podołać.

Posiadacze polskiego prawa jazdy mogą prowadzić samochód, będąc w Grecji, pod warunkiem, iż okazały dokument jest ważny. Mający stałe zamieszkanie w kraju, mogą wymienić swoje prawo jazdy na nowe. Aby to mogło nastąpić, należy posiadać numer AFM (grecki odpowiednik naszego NIP- u). Wymiana nie wiążę się z żadnymi kosztami oraz ponownymi egzaminami. Kierowca pojazdu jest zobowiązany do posiadania dowodu rejestracyjnego samochodu.

Zakazy w Grecji

Turyści przebywający w Grecji (Ελλάδα) mają zakaz prowadzenia pojazdów, które należą do osób prywatnych, tam zamieszkałych. Przebywający w Grecji, posiadacze numeru AFM oraz ubezpieczenia AMKA, mają zakaz posiadania i kierowania pojazdami na polskich lub innych niż greckie, numerach rejestracyjnych. Wyjątkiem sią osoby przebywający w Grecji tymczasowo, do 6 miesięcy w ciągu roku. Warto mieć ze sobą zaświadczenie, które wydawane jest w urzędach celnych przy wjeździe na terytorium Grecji, na którym widnieje okres planowanego pobytu w kraju.

Nie stosujący się do powyższych przepisów muszą liczyć się z wysokimi karami, które często przekraczają wartość samochodu.

Mieć samochód w Grecji jest wygodą, o ile zastosuję się do powyższych zasad.

Kierowcy zawodowi, pracujący w Grecji (Ελλάδα), muszą posiadać greckie prawo jazdy, w kategorii odpowiadającej charakterowi ich pracy. Właściciele samochodów ciężarowych, o ciężarze równym lub większym niż 3,5 tony, którzy nie korzystają z autostrad, lecz drób bocznych, będą na nich nałożone wysokie kary. W przypadku niezapłaconego mandatu, samochód zostanie unieruchomiony, do czasu jego opłacenia. Dopuszczalny ciężar ładunku, widniejący w dokumentacji przewozowej pojazdu, jest kwestią podlegającą karze, jeżeli zostanie przekroczony.

Cło w Grecji

Według zasad obowiązujących w UE, przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym, nałożonych przez wspólnotę.

Źródło: na podstawie materiałów ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych (gov.pl)
Fot: własność redakcji


Wakacje w Grecji:

Polecane wpisy

Comments (1)

  • redakcja
    redakcja
    28 kwietnia 2021 at 18:06

    Czy orientujecie się może jaka zawartość alkoholu uniemożliwia prowadzenie auta?

Comments are closed.