Ciekawostki o Grecji

Aktualna baza informacji o Grecji, szczegółowo opisane wszystkie najważniejsze tematy…
Osoby zaszczepione w Grecji

Osoby zaszczepione w Grecji

Osoby zaszczepione w Grecji: wszystko na temat szczepień, osób zaszczepionych, testów na COVID-19 i wjazdu do Grecji.

Osoby zaszczepione w Grecji – kto jest uważany za taką osobę? COVID w Grecji spowodował wielkie straty i tak upadłej już gospodarki kraju, który musiał ratować się choćby sprzedażą państwowego mienia i portów na rzecz Chin. Dlatego też szczepienie w Grecji ma tak duże znaczenie. A państwo i władze nie chcą dopuścić do pogarszającej się sytuacji w kraju. Rozważa się więc obowiązkowy test na COVID w Grecji. Ale wracając do tego, kogo uznaje się za osobę zaszczepioną. Jest to osoba, która przyjęła dwie dawki po upływie 14 dni od podania ostatniej dawki.

Wjazd do Grecji jest możliwy, jednak przed przyjazdem należy zaopatrzyć się w zaświadczenia lub certyfikaty covidowe. Które powinno się przedstawić na granicy w języku przetłumaczonym – najlepiej angielskim. A co z osobami, które nie są w pełni zaszczepione? Takie osoby powinny posiada ze sobą negatywny wynik testu PCR (wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem). Lub testu antygenowego (wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed przyjazdem). Tego rodzaju dokument powinien być także przetłumaczony na język angielski. Szczepionka w Grecji jest wymagana jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy. Należy wtedy udać się do najbliższej placówki medycznej, skontaktować z lekarzem, czy specjalnie stworzonym w tym celu punktem. 

Unijny Certyfikat COVID-19

Jeżeli jesteś osobą w pełni zaszczepioną, jesteś zwolniony z wykonania testu na obecność wirusa COVID-19 (testu PCR) lub testu antygenowego. Pamiętaj jednak, aby mieć przy sobie wydrukowany Unijny Certyfikat COVID-19 (popularnie nazywany paszportem covidowym). Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: gov.pl/web/mobywatel/unijny-certyfikat-covid. Pamiętaj również o konieczności rejestracji podróży na stronie: travel.gov.gr. I choć nie ma obowiązku wykonania testów tuż po przyjeździe, to należy pamiętać, że każda osoba przyjeżdżająca do Grecji może zostać losowo poddana takim testom. Niezależnie od posiadania testów i zaświadczeń.

W Grecji uznawane są szczepionki: Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca – Oxford, Novavax, Johnson & Johnson – Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl 

Fot: Steven Cornfield | unsplash.com/@stevencornfield


Wakacje w Grecji:Najciekawsze miejsca w Grecji:
– rekomendowane noclegi w Grecji
– polecane restauracje w Grecji
– interesujące atrakcje turystyczne w Grecji
– najciekawsze wydarzenia w Grecji
– komunikacja i transport w Grecji
– ciekawostki o Grecji
– miasta i wyspy w Grecji
– Chalkidiki, Karaiby Europy
– Kreta, największa wyspa Grecji
– Meteory, zawieszone w powietrzu
– Mykonos, wyspa wiatraków
– Rodos, wyspa zamków
– Saloniki, nowoczesne miasto z historią w tle
– Samos, wyspa Pitagorasa
– Santorini, miasto zaślubin i zachodów słońca
– Zakynthos, wapienna wyspa

Polecane wpisy